top of page

Miejsca z historią

Najbardziej lubię jechać w miejsca, które widziały tak wiele. Uwielbiam Was tam fotografować, wplatać w nie nową historię- Waszą historię.

Poniżej to tylko kilka miejsc, które zapamiętam, poczułam i kompletnie mnie oczarowały swoim klimatem. Głównie to architektura drewniana z pięknymi widokami na przyrodę.


1. Kościół św. Michała Archanioła | KATOWICE

Najstarsza drewniana budowla na terenie Katowic. Rok 1510 uznaje się za wybudowanie kościoła. Wzniesiono go w Syryni, dopiero potem przeniesiony został do Parku Kościuszki. Najpiękniejsza dla mnie jest jego prostota, cudowne późnogotyckie rzeźby i ten zapach historii.

2. Oaza Leńcze | Toskania w Małopolsce


Trudno znaleźć nam obiekt o takim klimacie. Kiedy się tam znajdujemy, czujemy się jak w Toskanii. Architektura, widoki, ukształtowanie terenu i umiejscowienie obiektu- to wszystko łączy nam ten wspaniały klimat.

3. Skansen | Kolbuszowa


Skansen liczy w sobie wiele obiektów architektury drewnianej, sprzęty, narzędzia rolnicze, codziennego użytku oraz inne przedmioty Lasowiaków i Rzeszowiaków. Całość zbiorów oraz obiekty pochodzą z przełomu XIX i XX wieku. Mieści w sobie zabytkowe wiatraki, młyn wodny, zagrody, szkołę, karczmy, kapliczki, spichlerze oraz wiele, wiele innych pięknych punktów na mapie skansenu. Myślę, że najpiękniejsze w tym miejscu jest to, że można tam poczuć się jakbyśmy się cofnęli do tamtych, nieznanych nam czasów...
4. Sady Albigowa | Rustykalny, folwarkowy klimat

Obiekt na starcie służył jako stadnina. W późniejszym okresie został przekształcony jako Zakład Sadowniczny. Folwark otoczony był obfitymi sadami.

Obecnie wesele w sadach to marzenie par o rustykalnym, sielskim, slow wedding'owym klimacie wesela. To, co mnie urzekło to zadbany, piękny detal, przywrócony folwarkowy styl oraz cudowne oświetlenie. Wieczór należy do Prosecco, leżaka i tego wspomnianego stylu slow.

5. Zajazd oraz kościół z widokiem | Słowacja

Ruszamy na słowacką stronę Tatr. Nie trzeba się wysilać, aby mieć w zasięgu ręki góry. Tak można opisać to miejsce, które można oglądać nawet przez szybę własnego samochodu. Widok zapiera dech w piersiach, a człowiek wtedy rozumie, jak natura jest potężna.
6. Cerkiew pw. św. Michała Archanioła | Smolnik

Obiekt został wyróżniony poprzez wpis na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co mogę więcej dodać? To tak klimatyczne, pachnące drewnem, bardzo ciemne z punktami palących się świec miejsce. W tej cerkwi nie ma elektryczności, żyrandole są zdobione porożami jeleni, a ściany zdobione są przepiękną polichromią. Jej otoczenie to wzgórze ze stadem pasących się owiec. Coś pięknego!

7. Kościół świętego Mikołaja | Tylmanowa

Przepiękna drewniana świątynia z barokowym wnętrzem. Znajduje się w sąsiedztwie brzegu Dunajca. Góralski klimat można odczuć również w środku świątyni. Ołtarz boczny z obrazem Chrystusa Ukrzyżowanego to najstarszy element obiektu, a ołtarz główny został przeniesiony z Krościenka w 1760 roku i pochodzi z XVIII wieku. Kościół otoczony jest niskim, kamiennym murem. Stare drzewa dodają klimatu tego miejsca.

8. Szczyrbskie Jezioro | Słowacja

Słowacja posiada przepiękne jezioro- idealne i popularne do sesji poślubnych z widokiem jak z bajki. Jezioro znajduję się dość wysoko. Leży na wysokości 1346 m n.p.m. Możemy podziwiać z jego poziomu pasma górskie oraz punkty hotelowe, sanatoryjne. Spacerkiem można obejść całe jezioro, które gwarantuje nam cudne widoki.

8. Rezerwat Prządki | KORCZYNA

Rezerwat tworzą malownicze skałki, które położone są w gminie Korczyna. Kiedy będziecie się do nich zbliżać widać je od razu z drogi. Są zwieńczeniem wzgórza i posiadają ciekawą historię. Nazwa rezerwatu wzięła się z legendy o pannach dworskich, które są uwięzione w skałach przez to, że przędły w święto. Formy skaliste rezerwatu są płaskie oraz przekraczające nawet 20 m wysokości! Przy rezerwacie są również szlaki, piękne krajobrazy oraz zamek Kamieniec.bottom of page